Results 1 to 7 of 7
Like Tree1Likes
  • 1 Post By 1729

Thread: First in Course List

  1. #1
    Junior Member 1729's Avatar
    Join Date
    Jan 2017
    HSC
    2018
    Gender
    Male
    Location
    Sydney
    Posts
    154
    Rep Power
    1

    First in Course List

    Aboriginal Studies

    Killara High School ParsonsElizabeth Jessie

    Agriculture

    James Ruse Agricultural High School (Carlingford) Zhang Katelyn

    Ancient History

    Lumen Christi Catholic College (Pambula Beach) Elia Seraina

    Biology

    Fort Street High School (Petersham) Charls Dawnlicity

    Biology

    Danebank — An Anglican School For Girls (Hurstville) Durante Kara

    B usiness Studies

    Wollemi College (Werrington) Rubbo Benjamin

    Chemistry

    Sydney Boys High School (Moore Park) Yu Danny

    Community and Family Studies

    Moama Anglican Grammar School Doyle Libby

    Dance

    Westfields Sports High School (Fairfield West) Alca Sibel

    Design and Technology

    Newcastle Grammar School (The Hill) Danuser Seraina

    Drama

    Loreto Kirribilli Taylor Ellie May

    Earth and Environmental Science

    Fort Street High School (Petersham) Bivell John

    Economics

    Brigidine College RandwickRosenberg Rebecca

    Engineering Studies

    Sydney Boys High School (Moore Park) Roy Dibyendu

    English (Standard)

    Magdalene Catholic High School (Narellan) Wray Bailey

    English (Advanced)

    Cherrybrook Technology High School Muthukuda Hansika Enakshi

    English (Advanced)

    SHORE — Sydney Church of England Grammar School (North Sydney) Wang Chuyi

    English as a Second Language

    Cheltenham Girls High School (Beecroft) Choi Wooyeon (Elise)

    English Extension 1

    Cranbrook School (Bellevue Hill) Slabber Liam

    English Extension 2

    Barker College (Hornsby) Solomon William Christopher

    Food Technology

    St Patrick’s Marist College (Dundas) Alam Annabelle

    Geography

    Merewether High School (Broadmeadow) Small Owen

    Industrial Technology

    Northern Beaches Secondary College Freshwater Senior Campus O’Brien Alex Patrick

    Information Processes and Technology

    North Sydney Boys High School (Crows Nest) Fang Kevin Si Yu

    Legal Studies

    North Sydney Boys High School (Crows Nest) Zou Kevin Tinwing

    Mathematics General 2

    Northern Beaches Secondary College Manly Campus Klein Isobel Ruby

    Mathematics General 2

    Barker College (Hornsby) Schreuder Kirsten Grace

    Mathematics General 2

    Cranbrook School (Bellevue Hill) Weston George

    Mathematics

    Fort Street High School (Petersham) Van Gerwen Julian

    Mathematics Extension 1

    North Sydney Boys High School (Crows Nest) Chen Ryder

    Mathematics Extension 1

    Fort Street High School (Petersham) Van Gerwen Julian

    Mathematics Extension 2

    SHORE — Sydney Church of England Grammar School (North Sydney) Luk Stanley Chi Sang

    Modern History

    Our Lady of Mercy College Parramatta Esber Yamema

    History Extension

    Ascham School (Edgecliff) Ainsworth-Grace Cassidy

    Music 1

    Wagga Wagga Christian College Spreitzer Hannah-Grace

    Music 2

    North Sydney Boys High School (Crows Nest) Li Ziyuan

    Music 2

    Abbotsleigh (Wahroonga) Tam Tsz Yan Stephanie

    Music Extension

    North Sydney Boys High School (Crows Nest) Li Ziyuan

    Music Extension

    Abbotsleigh (Wahroonga) Tam Tsz Yan Stephanie

    Personal Development, Health and Physical Education

    Loreto Normanhurst Playford Sarah

    Physics

    Sydney Boys High School (Moore Park) ShivakumaarunKieran

    Senior Science

    Normanhurst Boys High School Sebastian Samuel Chiriyankandath

    Society and Culture

    Northern Beaches Secondary College Manly Campus Demirbag Ronahi

    Software Design and Development

    Smiths Hill High School (Wollongong) Gao Serena

    Studies of Religion I

    Holy Spirit Catholic College (Lakemba) Boustany Christian

    Studies of Religion I

    La Salle Academy (Lithgow) Woodrow Callum

    Studies of Religion II

    Marist College Kogarah (Bexley) Mason Benjamin Charles Leonard

    Textiles and Design

    Hills Adventist College (Kellyville) Savage Emily Laura

    Visual Arts

    Maitland Grossmann High School (East Maitland) Fletcher Alexandra Kate

    Visual Arts

    Ravenswood School for Girls (Gordon) Gerardi Isabella

    Arabic Continuers

    Saturday School of Community Languages Liverpool Boys HS Centre Al-Badri Rand Muthanna Hameed

    Arabic Extension

    Saturday School of Community Languages Liverpool Boys HS Centre Atasi Sundos

    Armenian Continuers

    Saturday School of Community Languages Chatswood HS Centre Dilanchian Alisha

    Chinese Beginners

    NSW School of Languages (Randwick) Waugh Finnegan

    Chinese Continuers

    St Ignatius’ College (Lane Cove) Hoffman Charlie

    Chinese in Context

    Sydney Girls High School (Surry Hills) Wang Jingru

    Chinese in Context

    Saturday School of Community Languages Chatswood HS Centre Zhao Shiyi

    Chinese and Literature

    Randwick Girls High SchoolZhangJunni

    Chinese Extension

    Presbyterian Ladies’ College Sydney (Croydon) Tam Sabrina

    Classical Greek Continuers

    Pymble Ladies’ College Larkin Hebe

    Classical Greek Extension

    Pymble Ladies’ College Larkin Hebe

    Classical Hebrew Continuers

    Moriah College (Bondi Junction) Smith Mimi

    Classical Hebrew Extension

    Moriah College (Bondi Junction) Schwarz Eliezer

    Croatian Continuers

    Saturday School of Community Languages Liverpool Boys HS Centre Somodvarac Matthew

    Filipino Continuers

    Saturday School of Community Languages Bankstown Girls HS Centre Recto Francesca Mae

    French Beginners

    Loreto Normanhurst Clarke Annie

    French Continuers

    NSW School of Languages (Randwick) Butler Emma Marie

    French Extension

    Sydney Girls High School (Surry Hills) Newman Bronte Halstead

    German Beginners

    Wade High School (Griffith) DeWaalAndrea

    German Beginners

    Karabar High School Distance Education Centre (Queanbeyan) Sims Rohan Patrick

    German Continuers

    Fort Street High School (Petersham) Zha Angela

    German Extension

    Fort Street High School (Petersham) Zha Angela

    Hindi Continuers

    Outside Tutor Charde Pratyush

    Hungarian Continuers

    Saturday School of Community Languages Bankstown Girls HS Centre Szabolcsik Renata Bettina

    Indonesian Beginners

    Southern Cross Distance Education Centre (East Ballina) Mansfield Kamala Manjari

    Indonesian Continuers

    Macarthur Anglican School (Cobbitty) Kokic Julia Alice

    Indonesian in Context

    NSW School of Languages (Randwick) Salsabila Shafana

    Indonesian and Literature

    IPEKA Integrated Christian School (Meruya Utara) Nugraha Patrick Bryan

    Indonesian Extension

    Macarthur Anglican School (Cobbitty) Kokic Julia Alice

    Italian Beginners

    Queenwood School for Girls (Mosman) Shuttleworth Sophie Jane

    Italian Continuers

    Monte Sant’ Angelo Mercy College (North Sydney) Paxton Ines Francesca

    Italian Extension

    Monte Sant’ Angelo Mercy College (North Sydney) Paxton Ines Francesca

    Japanese Beginners

    Carlingford High School Kim Rayoung

    Japanese Continuers

    Smiths Hill High School (Wollongong) Zheng Tianyue

    Japanese in Context

    NSW School of Languages (Randwick) Yamazaki Sally

    Japanese and Literature

    SCECGS Redlands (Cremorne) Masutani Satoko

    Japanese Extension

    James Ruse Agricultural High School (Carlingford) Seberry Gabrielle

    Korean Beginners

    Baulkham Hills High SchoolKarriSneha

    Korean Continuers

    NSW School of Languages (Randwick) Lui Pricilla

    Korean in Context

    Saturday School of Community Languages Strathfield GHS Centre Lee Hee Won

    Korean and Literature

    Saturday School of Community Languages Strathfield GHS Centre Choi Wooyeon (Elise)

    Latin Continuers

    Pymble Ladies’ CollegeLarkinHebe

    Latin Extension

    Sydney Grammar School (Darlinghurst) RyanPatrick

    Macedonian Continuers

    Saturday School of Community Languages Kogarah HS Centre Grozdanova Marija

    Modern Greek Beginners

    NSW School of Languages (Randwick) GiakoumatosGeorge

    Modern Greek Continuers

    Blakehurst High SchoolTheodoreIrene

    Modern Greek Continuers

    Saturday School of Community Languages St George Girls HS Centre (Kogarah) Vardakis-Vertzayias Athanasia-Ellada

    Modern Greek Extension

    All Saints Grammar (Belmore) KarantziasConstantinos

    Modern Hebrew Continuers

    Kesser Torah College (Dover Heights) BitonShani

    Persian Background

    SpeakersSaturday School of Community Languages Arthur Phillip HS Centre (Parramatta) Ghasemi Masih

    Polish Continuers

    Saturday School of Community Languages Ashfield Boys HS CentreKrzywanskaAgata

    Portuguese Continuers

    Saturday School of Community Languages Dulwich CentreDa Fonseca ReisVania

    Punjabi Continuers

    Saturday School of Community Languages The Hills Sports HS Centre (Seven Hills) Sunner Harmandeep Singh

    Russian Continuers

    NSW School of Languages (Randwick) Dmitrieva Sofia

    Serbian Continuers

    St Spyridon College (Maroubra) Pechanats Nikola

    Spanish Beginners

    NSW School of Languages (Randwick) Gibson Anita

    Spanish Continuers

    NSW School of Languages (Randwick) Ballesteros TeijeloTeresa

    Spanish Extension

    Saturday School of Community Languages Kogarah HS Centre Galhardi Nicole

    Swedish Continuers

    Outside Tutor Lundstroem Maans Mikael

    Tamil Continuers

    Outside Tutor Kirupaharan Puraathani

    Turkish Continuers

    Amity College, Prestons Sen Nimet Nur

    Ukrainian Continuers

    Saturday School of Community Languages Strathfield GHS Centre Kucheryavyy Dmytro

    Vietnamese Continuers

    Tempe High SchoolTranMinh Thuan

    Automotive Examination

    St Stanislaus’ College (Bathurst) Newton Darragh

    Business Services Examination

    Elderslie High School Leehy Madeleine Amelia

    Business Services Examination

    Good Samaritan Catholic College (Hinchinbrook) Pasqua Jordan

    Business Services Examination

    Asquith Girls High School Tejcek Katherine

    Construction Examination

    Mount Carmel Catholic College (Varroville) Ritter Bianca

    Electrotechnology Examination

    Hunter Institute — Maitland (Metford) Wallace Jacob Scott

    Entertainment Industry Examination

    Northern Beaches Secondary College Mackellar Girls Campus (Manly Vale) Tauro-Cesca Mali

    Hospitality Examination

    Catherine McAuley Westmead GrantEmma

    Hospitality Examination

    Carlingford High School Sato Hui Kaoru Fun

    Metal and Engineering Examination

    Western Institute — Forbes Campus Dukes Timothy James

    Primary Industries Examination

    Monaro High School (Cooma North) Blyton Emily Rose

    Retail Services Examination

    Xavier Catholic College Ballina (Skennars Head) Gecso Katya

    Human Services Examination

    Winmalee High School Schroder Natalie

    Financial Services Examination

    Northern Sydney Institute — Hornsby College Dunlop Lachlan

    Information and Digital Technology Examination

    Holsworthy High School Lendoudis Napoleon

    Tourism, Travel and Events Examination

    Sydney Institute — Ultimo Campus U-Thaipat Cattleya
    ShootingDuck likes this.

  2. #2
    Junior Member 1729's Avatar
    Join Date
    Jan 2017
    HSC
    2018
    Gender
    Male
    Location
    Sydney
    Posts
    154
    Rep Power
    1

    Re: First in Course List

    The list hasn't been published on NESA yet - this is from a news article

  3. #3
    Junior Member trecex1's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    HSC
    2017
    Gender
    Male
    Posts
    195
    Rep Power
    2

    Re: First in Course List

    Wow there seems to be a lot of ties this year.

  4. #4
    Junior Member 1729's Avatar
    Join Date
    Jan 2017
    HSC
    2018
    Gender
    Male
    Location
    Sydney
    Posts
    154
    Rep Power
    1

    Re: First in Course List

    Anyone know when the Top Achievers list is released?

  5. #5
    Hi Φ Green Yoda's Avatar
    Join Date
    Mar 2015
    HSC
    2017
    Gender
    Male
    Posts
    2,851
    Rep Power
    4

    Re: First in Course List

    Quote Originally Posted by 1729 View Post
    Anyone know when the Top Achievers list is released?
    All other merits will be released tomorrow.
    2016 Preliminary

    Maths Extension • English Advanced • Biology • Legal Studies • Physics • PDHPE

    2017 HSC

    Maths Extension 2 • English Advanced • Biology • Physics • PDHPE

    Atar aim: 97
    Desired Course: Physiotherapy

  6. #6
    Junior Member 1729's Avatar
    Join Date
    Jan 2017
    HSC
    2018
    Gender
    Male
    Location
    Sydney
    Posts
    154
    Rep Power
    1

  7. #7
    The pessimistic optimist. BLIT2014's Avatar
    Join Date
    Jul 2012
    HSC
    2014
    Uni Grad
    2018
    Gender
    Undisclosed
    Location
    In my head
    Posts
    9,543
    Rep Power
    11

    Re: First in Course List

    *Selective high schools Fort Street and North Sydney Boys had the most number of students who topped a course
    * four from Fort Street with two students who came first in two subjects
    *North Sydney Boys had four students who came first in their course, including one who topped two subjects.
    * Pymble Ladies college was the only school to have a student who placed first in 3 subjects
    *The schools were split fairly evenly between 45 government schools (including selective and language schools) and 40 non-government schools, including 17 Catholic schools.
    *85 schools who topped one of 114 HSC subjects, with eight students coming first in more than one.
    *Seven students topped two courses each, including the same two students who came equal first in Music 2 and Music Extension.
    *STEM (science, technology, engineering and maths) subjects, boys took out 11 awards and girls nine, but 42 female students came top in language courses compared with 16 boys.
    *Girls also won the vocational education awards, snaring 11 certificates to five for boy
    Last edited by BLIT2014; 13 Dec 2017 at 7:52 PM.
    I can barely see up and down and back again
    Despite what you believe I keep away from trouble
    If who I am today's a sign of where I'm going
    I'm ready to embrace


    Got 1-2 minutes ? Please do my survey :P https://www.surveymonkey.com/s/8ZPYZSD
    Moderator of Macquarie University

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •